Odwołanie od odmowy wypłaty rekompensaty.

Przedsiębiorstwo wypłacające odmawia w formie pisemnej, z podaniem przyczyny odmowy, wypłaty rekompensaty, jeżeli wniosek złożyła osoba nieuprawniona.
Od odmowy przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 14 dni od dnia otrzymania odmowy.

Utrata prawa do bezpłatnego węgla, świadczenie rekompensacyjne, odwołanie od odmowy wypłaty rekompensaty.

Podstawa Prawna:

USTAWA O ŚWIADCZENIU REKOMPENSACYJNYM Z TYTUŁU UTRATY PRAWA DO BEZPŁATNEGO WĘGLA z dnia 12 października 2017 r.

Art. 5 [Wniosek o wypłatę rekompensaty]

9. Przedsiębiorstwo wypłacające odmawia w formie pisemnej, z podaniem przyczyny odmowy, wypłaty rekompensaty, jeżeli wniosek złożyła osoba nieuprawniona.
10. Od odmowy, o której mowa w ust. 9, przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 14 dni od dnia otrzymania odmowy.

Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu

adwokat Wojciech Kała

Odwołanie od odmowy wypłaty rekompensaty
adwokat Odwołanie od odmowy wypłaty rekompensaty

10 Comments

  • Renata

    Witam, moja mama otrzymała odmowę wypłaty rekompensaty za deputat węglowy z powodu: wniosek złożyła osoba nieuprawniona. Mama jest wdową po górniku – tata nie był emerytem;( ale wcześniej otrzymywała deputat węglowy. W związku z tym, mam pytanie czy jest jakikolwiek sens aby się od tej decyzji odwoływać do Sądu Pracy?? Z góry dziękuję za odpowiedź. Renata

  • Wojciech

    Witam,

    otrzymywałem rentę po zmarłym tacie. Świadczenie ustało z lipcem 2017 roku – po zakończeniu studiów. Dopóki Kopalnie wypłacały węgiel korzystałem z deputatu. Złożyłem wniosek ale otrzymałem odmowną odpowiedź. W momencie składania wniosku nie miałem już świadczenia. Nie rozumiem tylko dlaczego miałbym go nie otrzymać, przecież gdyby węgiel był normalnie wypłacany to książkę na węgiel wybrałbym od razu na początku roku. Z informacji jakie uzyskałem to niepotrzebnie broniłem się w lipcu – przekładając obronę na koniec roku miałbym dłużej wypłacaną rentę i jeszcze ten deputat. Czy jest jakiś sens składać odwołanie?

  • robert

    Witam, moja mama straciła prawo do rekompensaty za węgiel z powodu że przeszła na rentę rodzinną po zmarłym tacie, powiedziano jej że gdyby przeszła w tamtym roku przed wejściem ustawy z powrotem na swoją emeryturę na jakiś czas to by tą rekompensatę dostała, niestety o takiej możliwości nie wiedziała, jaką szanse ma w sądzie ?

  • Robert

    Witam,
    ciocia miała prawo do deputatu węglowego i dostawała go dopóki go nie zabrano.
    Pod koniec 2015 roku, po śmierci wujka, ciocia przeszła na rentę rodzinną po wujku, bo była korzystniejsza, jednak wujek nie miał prawa do deputatu, ponieważ nie pracował na kopalni.
    Dwa dni temu ciocia dostała odmowę wypłaty rekompensaty za węgiel, właśnie z tego tytułu, że pobiera rentę rodzinną po wujku, a jemu się deputat nie należał.
    Czy w tym przypadku jest sens składać odwołanie do sądu pracy? W ustawie nie jest wymieniony taki przypadek.
    A jeśli jest jakaś szansa, to jaki byłby koszt postępowania?
    Z poważaniem
    Robert Wencel

  • Krystyna Pyrchała

    Witam
    Moja mama złożyła wniosek o rekompensatę za węgiel była wdową po górniku i wcześniej otrzymywała deputat węglowy po złożeniu wniosku za trzy tygodnie zmarła. My z bratem złożyliśmy
    Dokumenty w sprawie wypłaty rekompensaty jako spadkobiercy. Otrzymaliśmy odpowiedź że zgodnie z Ustawą nie należy się nam świadczenie rekompensacyjne ponieważ osoba uprawniona zmarła.
    Czy w tym przypadku jest sens składać odwołanie do sądu pracy?
    Z poważaniem
    Pyrchała Krystyna

    • Szanowna Pani,

      proszę o przesłanie odpowiedzi na adres mailowy Kancelarii i Kontakt telefoniczny.
      W przypadków spadkobierców jest wiele szczegółów, które mogą decydować o zasadności lub bezzasadności odwołania.
      Pozdrawiam
      Adwokat Wojciech Kała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *